بیمه مهریه! ماهی ۱۰۰ هزار تومان بدهید ۲۰ میلیون مهریه بگیرید

به ادامه مطلب بروید

ا پیش از آن که قانون برای زندانیان مهریه سقف مالی تعیین کند، هر روز ۶ نفر به خاطر ناتوانی در پرداخت مهریه همسرشان راهی زندان می شدند که میانگین سنی آنها ۲۵ سال بود. اما سال گذشته وقتی مجلس بندی از لایحه حمایت از خانواده را تصویب کرد و گفت مهریه بیش از ۱۱۰سکه زندان ندارد، تعداد زندانیان مهریه در کشور نصف شد. مردانی که حالا می توانند با بیمه کردن مهریه همسرشان نه فقط زندان، که مشکلات حقوقی و ارث و میراث را هم حل کنند.

در بیمه مهریه، مرد با بیمه قراردادی می بندد تا ماهانه مبلغی را به حساب بیمه واریز کند و در عوض بیمه موظف می شود در صورت از کار افتادگی و یا فوت مرد، مهریه همسرش را بپردازد. در صورتی که مدت قرارداد تمام شود و مرد در قید حیات باشد یا دچار از کار افتادگی نشود، بیمه تمام مبلغی را که مرد در این سال ها پرداخت کرده، به همسر او برمی‌گرداند. اما اگر یکی از این دو اتفاق برای او بیفتد، دیگر پرداخت اقساط بیمه ضروری نیست و بیمه گر کل رقم مهریه زن را به قیمت روز به او می پردازد.
چقدر باید بپردازید؟
مبلغی که مرد بابت بیمه مهریه همسرش می پردازد، بر اساس سن او و مدت زمان قرارداد با بیمه متفاوت است. اما بر اساس مقرراتی که بیمه ایران تعیین کرده، یک مرد ۲۰ ساله به ازای هر یک میلیون تومان از مهریه همسرش باید ماهانه ۱۲هزار و ۱۶۰ تومان در مدت ۵سال بپردازد. یعنی اگر مهریه همسرش در مدت قرارداد ۱۰میلیون تومان برآورد شود، در مدت ۵سال باید هر ماه ۱۲۱هزار و ۶۰۰تومان حق بیمه بپردازد.
رقمی که باید در سنین دیگر به ازای هر یک میلیون تومان از مهریه به حساب بیمه واریز کنید، در جدول زیر مشخص شده است.

۱۵ سال

۱۰ سال

۵ سال

مدت بیمه

سن بیمه شده

۲۰٫۶۰۰ ریال

۴۳٫۶۰۰ ریال

۱۲۱٫۶۰۰ ریال

۲۰

۲۱٫۴۰۰ ریال

۴۴٫۲۰۰ ریال

۱۲۲٫۵۰۰ ریال

۳۰

۲۳٫۷۰۰ ریال

۴۶٫۱۰۰ ریال

۱۲۴٫۳۰۰ ریال

۴۰

۲۹٫۵۰۰ ریال

۵۰٫۵۰۰ ریال

۱۲۸٫۴۰۰ ریال

۵۰

۵۸٫۲۰۰ ریال

۱۳۱٫۰۰۰ریال

۶۰

۱۳۷٫۵۰۰ ریال

۶۵

این حق بیمه را می توانید به صورت سالانه هم پرداخت کنید. اما در هر صورت، سقف قرار داد بیمه ای تا ۲۰ میلون تومان است و اگر مهریه همسر شما بیش از ۲۰میلیون تومان برآورد شود، فقط بخشی از آن شامل بیمه خواهد شد که آن هم البته تبصره های خاص خودش را دارد. مثلا اگر سن مرد بالای ۵۰ سال باشد و مهریه همسرش بیش از ۵میلیون تومان، شرکت بیمه قرارداد بستن با مرد را مشروط به انجام معاینات پزشکی و تایید پزشک مشاور بیمه می کند.
البته این تنها تبصره بیمه مهریه نیست. این بیمه قواعد و شرط و شروط دیگری هم دارد. مثلا در صورت فوت مرد در طول مدت بیمه، سرمایه اصلی بیمه نامه به همسر او تعلق می گیرد و اگر فوت او بر اثر حادثه باشد، بیمه دو برابر سرمایه اصلی بیمه نامه را به همسر مرد پرداخت می کند.
همچنین اگر بعد از گذشت شش ماه از قرارداد بیمه، زن و مرد از هم جدا شوند، ذخیره پس انداز بیمه نامه تا تاریخی که مرد آن را پرداخت کرده به زن تعلق می گیرد.
این بیمه شامل وام هم می شود و بعد از پرداخت دو سال حق بیمه، زن می تواند از شرکت بیمه بر اساس مبلغی که تا به حال همسرش پرداخت کرده، تقاضای وام کند.
نکته بعدی ای که مرد نمی تواند در طول مدت بیمه بدون موافقت همسرش بیمه نامه را به نام زن دیگری تغییر دهد. علاوه بر این،  به سرمایه بیمه مهریه مالیات تعلق نمی گیرد و همچنین لازم نیست قرارداد بیمه بین مرد و بیمه بسته شود. پدر و مادر او و یا هر کس دیگری که مایل باشد، می تواند به جای مرد، پرداخت بیمه مهریه همسر او را تقبل کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 

 طراحی و پشتیبانی: فناوری اطلاعات رسا