راه شکایت از پزشک

به ادامه مطلب بروید.

۱-آیا پزشکان در اجرای حرفه خود دارای مسئولیت می باشند؟

پزشکان از چهار نوع مسئولیت برخوردارند که ابتدا مسئولیت اخلاقی است که گستره وسیع تری دارد. دوم مسئولیت مدنی است  که شامل مسئولیت قراردادی و مسئولیت قهری می شود. مسئولیت قراردادی به لحاظ اجرا ننمودن مفاد تعهدی که ناشی از قرارداد است به وجود می آید، مانند قراردادی که فی مابین بیمار و پزشک و یا بیمار با بیمارستان و یا کلینیک منعقد می شود و مسئولیت قهری مربوط به نظم عمومی است و هرگونه توافق میان طرفین برای از بین بردن آن ممکن نیست. سوم  مسئولیت کیفری یا جزایی پزشک است که  پزشک باید مرتکب یکی از جرایم مصرح در قانون شده باشد و در آن صورت شخص مسئول به یکی از مجازاتهای مقرر محکوم خواهد شد و در آخر مسئولیت انتظامی یا حرفه‌ای است، مسئولیتی که پزشکان براساس قراردادهای حرفه‌ای در برابر سازمان نظام پزشکی از آن برخوردارند.

۲-در خصوص چه مواردی می توان از پزشک شکایت کرد؟ (تخلفات و جرایم پزشکان شامل چه مواردی می شود؟)

این سوال دردو بخش پاسخ داده می شود:

الف) تخلفات انتظامی پزشکان که مهمترین موارد آن عبارتند از : به کار نبردن حداکثر تلاش ممکن جهت معالجه و درمان – سهل انگاری درانجام وظیفه وعدم رعایت موازین علمی ، شرعی و قانونی- افشا نمودن اسرار و نوع بیماری-انجام اعمال خلاف شئون پزشکی- جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده و موارد دیگر

ب) جرایم ناشی از اعمال پزشکی: در این نوع جرایم علاوه بر شخصیت مرتکب که به حرفه پزشکی اشتغال دارد فعل زیانبار باید یک عمل پزشکی و درمانی تلقی شود. ارتکاب قتل عمد،صدمات بدنی و قتل ترحم آمیز و سقط جنین از عناوین مهمترین عناوین مجرمانه ناشی از اعمال پزشکی محسوب می شوند

۳- برای شکایت به چه نهادهایی می توان مراجعه نمود؟

الف) دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی که مردم می توانند برای رسیدگی به مشکلات و پرونده‌های قضایی خود در رابطه با  قصور و تخلفات پزشکی در هر سطحی به  آنجا مراجعه کنند و از این طریق می توانند دیه، و خسارات وارد شده را مطالبه کرده و اگر پزشک مرتکب قصور شده باشد مجازات او را هم از دادگاه بخواهند.

ب) شورای حل اختلاف (ویژه امور بهداشت) که رسیدگی و حل و فصل اختلافات اعضای جامعه پزشکی با یکدیگر و همچنین اختلافات جامعه پزشکی با سایر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در صورتیکه مبلغ خواسته یا محکوم به کمتر از ۵میلیون تومان باشد و یا در صورتیکه هر دوطرف در خصوص ارجاع پرونده به شورا توافق داشته باشند ،در صلاحیت آن می باشد.

ج) سازمان نظام پزشکی که تخلفات اداری و انتظامی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می دهد و نتیجه آن برخورد انتظامی با پزشک خواهد بود که طیف وسیعی از اقدامات از توبیخ کتبی تا لغو پروانه طبابت به شکل دائمی را در بر می گیرد.

نظریه پزشکی قانونی بسیار اهمیت دارد و مبنای اکثر احکام صادره این نظریه کارشناسی می باشد.

منبع : وب سایت حقوق راه مقصود

26 Responses to راه شکایت از پزشک

 1. شیده گفت:

  دکتر الهام کاکاوند دکترای عمومی دارند ولی کلینیک پوست دارند در خیابان ونک کوچه ی نگار مرکز زیبایی نگار اسکین آیا وزارت بهداشت به ایشان چنین مجوزی داده ؟چون با تزریق بوتاکس ایشان من دچار افتادگی شدید پلک و بی حسی در یک سمت صورت شدم …متاسفانه بعد از تزریق متوجه شدم که ایشون متخصص پوست نیستند!!!

 2. سميرا گفت:

  با سلام
  دکتر رضا باقری یارندی به شماره نظام پزشکی ۵۷۱۱۲ که جزیی ترین علایم ایست قلبی را تشخیص نداده و بدون هیچ تمایل و رغبتی بیمار را ویزیت کرده در بیمارستان دادگستری میدان فردوسی به راحتی به کار خود ادامه میدهد ۲۳ اردیبهشت نزدیک ترین دوست خود را نزدشان بردم به جای قرص زیرزبونی کپسول و شربت داده که ۱۰ دقیقه بعد ایست قلبی کرده اگر به موقع پزشک تشخیص میداد و احیای قلبی انجام میداد الان زنده بود نه پزشکی که خوابیده و اهمیتی به بیمار نمیدهد کا پزشکان را زیر سوال برده بی سواد

 3. مختار یعقوبی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید . به حضور میرسانم که در مورخ ۷٫ ۳ ۹۵ فرزند مریض خود را جهت درمان به بیمارستان حضرت رسول ص کرمانشاه جوانرود بردیم که از تب شدید رنج میبرد در معاینه دکتر اورژانش به نام خانم ملک تاج ناصری که نادرست بود به گفته ایشان سرماخوردگی می باشد که با تجویض پنیسلین و شربت سرماخوردگی مارو راهی خونه کرد لازم به ذکر میباشد که به دفعات از دکتر خواهش کردیم که دستور بستری مریض را صادر کند فرزند ما ازتب شدیدی که داشت تمام بدنش مثل کوره اتشفشان بود وچشماش پراز خون شده بود ولی دکتر حاضر به انجام این کار نشود و گت من دکترم نه شما بعد از تزریق امپول به محز برگشت به خانه طفل معصوم دچار تشنج شدید شد که به مدت ۱۵ دقیقه طول کشید تا به بیمارستان رساندیمش در حالی که فقط سفیدی چشماش بیرون بود و بیهوش هیچ اقدامی از طرف دکتر ناصری نشود تا دکتری دیگر به بالین مریض امد و در حال حاضر در همان بیمارستان بستری میباشد از شما عاجزانه تقاضا دارم به شکایت بنده از دکتر ناصر ی رسیدگی بفرماید چون اگه جلوگیری نشه از این جور دکترها جان تمام فرزندان مردم در خطر میباشد . با تشکر یعقوبی . ۰۹۱۸۳۸۵۱۲۶۳

  • admin گفت:

   سلام
   آقای یعقوبی ، شکایت از پزشک در صورتی ممکن است که آسیبی به بیمار رسیده باشد و موارد دیگر….
   برای شکایت سهل انگاری پزشک در درمان ، می تونید به نهادهای زیر مراجعه کنید.

   الف) دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی که مردم می توانند برای رسیدگی به مشکلات و پرونده‌های قضایی خود در رابطه با قصور و تخلفات پزشکی در هر سطحی به آنجا مراجعه کنند و از این طریق می توانند دیه، و خسارات وارد شده را مطالبه کرده و اگر پزشک مرتکب قصور شده باشد مجازات او را هم از دادگاه بخواهند.

   ب) شورای حل اختلاف (ویژه امور بهداشت) که رسیدگی و حل و فصل اختلافات اعضای جامعه پزشکی با یکدیگر و همچنین اختلافات جامعه پزشکی با سایر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در صورتیکه مبلغ خواسته یا محکوم به کمتر از ۵میلیون تومان باشد و یا در صورتیکه هر دوطرف در خصوص ارجاع پرونده به شورا توافق داشته باشند ،در صلاحیت آن می باشد.

   ج) سازمان نظام پزشکی که تخلفات اداری و انتظامی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می دهد و نتیجه آن برخورد انتظامی با پزشک خواهد بود که طیف وسیعی از اقدامات از توبیخ کتبی تا لغو پروانه طبابت به شکل دائمی را در بر می گیرد.

   تشکر

 4. مرتضی گفت:

  سلام آیا یک پزشک متخصص زنان میتونه همزمان سه بیمار رو باهم ویزیت کنه؟ آیا به نظر شما اینطور اسرار بیمار جلو اون دو نفر دیگه فاش نمیشه. این در صورتیه که این پزشک مبلغ ۲۵۰۰۰۰ ریال هم بابت حق ویزیت از بیمار گرفته و جمعا ۵ دقیقه وقت برای بیمار صرف کرده، آیا این کار بر خلاف قانون نیست؟ شاید یه بیمار حرفی داره که نتونه جلوی اون دو نفر دیگه مطرح کنعـ متاسفانه این اتفاقیه که در حال حاظر توی اکثر مطب های پزشک های اهواز داره میوفته اما هیچکس دم نمیزنه.

  • admin گفت:

   سلام. این مورد فردی هست شما خودتون میتونید از پزشک بخواید که تنها شما رو ویزیت کنه.
   البته اصل این کار مشکل داره . اما با شکایت فکر نکنم راه به جایی ببرید.
   تشکر

 5. عطایی گفت:

  سلام، حدود یه ماه پیش بدون هیچ درد و عارضه ای به دکتر دندونپزشک مراجعه کردم و درخواست چک کردن دندونام رو داشتم؛ ایشون چک کردن وگفتن یکی از دندونام باید عصب کشی بشه چند تا هم پر بشن؛ دندونم رو عصب کشی کرد و بعد از گدشت ۲ هفته درد دارم؛ پیش دکتر رفتم میگه مشکلی نیست؛ پیش دکترای دیگه رفتم گفتن ریشه دندونم آسیب دیده و زیادی عصب کشی شده، و باید دندونم رو بکشم، حالا من میتونم از این دکتر به خاطر قصورش و آسیبی که بهم زده شکایت کنم؟

  • admin گفت:

   سلام. اگر باعث ایراد به دندونتون اون دکتر هست بله میشه شکایت کرد.
   ولی اینطور که من متوجه منظورتون شدم عصب کشی های متعدد باعث این مشکل شده که یک پزشک رو نمیشه مقصر دونست.

 6. M.M گفت:

  سلام ببخشید برای شکایت از پزشک در تهران،به چه آدرسی باید مراجعه کرد.

  • admin گفت:

   سلام

   سیدمحمدهادی ایازی در دهمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور،از راه اندازی سامانه و مرکز رسیدگی به شکایات مردمی از حوزه پزشکی خبر داد و گفت: این سامانه با شماره تلفن ۱۶۹۰ با همکاری سازمان نظام پزشکی راه اندازی شده است.

 7. ززززززز گفت:

  سلام پزشکی که در شهرستان قروه به نام خانم شاملو مال زنان زایمان است در زمان سزارین حرفهایی به خانمم گفته وتوهینهایی کرده افسرگی کامل گرفته کارش شده گریه .

 8. نظری گفت:

  سلام. پدربزرگم ۴ ساله ناراحتی فلبی داره و ضربان قلب پایینه اما بدلیل مناسب بودن فشار خون پزشکان خطری متوجه ایشان ندانستند . یک سال پیش در پی یک حادثه دچار خونریزی مغزی شدند و بدلیل مشکل قلب جراحی انجام نشد و صرفا دارو تجویز شد . چند روز پیش دچار سردرد و تهوع شدید شدند و خودمان به یک بیمارستان خصوصی انتقال دادیم . در معاینه اولیه فشار خون مناسب بود و ضربان هم تغییر خاصی نداشت . یک سی تی اسکن اولیه کردند و گفتند مشکل از سر نیست و مسمومیت دارویی است . مجددا فشار گرفتند و گفتند دچار افت فشار شده و به سی سی یو منتقل شدند . دو روز بعد از بستری بخاطر ادامه سردرد با اصرار فراوان ما قرار شد یک متخصص مغز و اعصاب ایشان را ویزیت کند اما در نیمه شب و پیش از ویزیت متخصص ، دچار سکته مغزی شدند که ما تا فردای آن روز که ما به بیمارستان مراجعه کردیم اطلاع نداشتیم . پزشک قلب گفتند برای ایشان کاری نکردیدم و کاری هم نمی توانیم بکنیم یا به آی سی یو انتقال دهید و یا به خانه ببرید
  آیا می توان شکایتی در این خصوص مطرح کرد؟

 9. وحید گفت:

  سلام در تاریخ ۲۳/۰۳/۹۵ پدرم با پای خودش به بیمارستان فیروزآبادی شهرری رفت و قلبش درد میکرد زمانی که من خود را به بیمارستان رساندم دکتر از مادرم رضایت نامه گرفته بود و به او آمپول زده بودند تا رگ قلبش باز شود و به من گفتند که پدرت سکته قلبی کرده و حتما باید این آمپول را می زد و هیچ راه دیگه ای نداشت بعد از تزریق حدود ۱۵ دقیقه از آمپول پدرم فوت شد می خواهم بدانم آیا راه دیگه ای نبود واقعا راه دیگه ای نبود خواهش می کنم راهنمایی کنید چون اگر مقصر باشند از آنها شکایت می کنم و کجا شکایت کنم راهنمایی کنید.

  • admin گفت:

   سلام
   اگر علت مرگ صرفا تشخیص اشتباه پزشک و آمپول تزریقی باشد بله میشود شکایت کرد.

   سامانه و مرکز رسیدگی به شکایات مردمی از حوزه پزشکی، این سامانه با شماره تلفن ۱۶۹۰ با همکاری سازمان نظام پزشکی راه اندازی شده است.

 10. مینا گفت:

  سلام مادر من عمل جراحی دیسک انجام دادند و ۵ روز در بیمارستان بستری شدند در این فاصله پزشک اصلا به مادرم سر نزدند علیرغم اینکه ما بارها از پرستاران بخش خواستیم که به دلیل مشکلات زیاد توسط دکترشان ویزیت شوند بعد از یک هفته از عملشان با مشکلات زیادی که داشتند مطب ایشان بعد از حداقل ۲ ساعت وارد اتاق دکتر شدیم خودشان پشت میز نشستند و یک دانشجوی پزشکی مادرم را معاینه کرد و دانشجوی دیگری که کنارشان نشسته بود برایش نسخه نوشت آیا این برخورد پزشک جای شکایت ندارد ایشان حتی قبل از عمل هم در زمان اولین ویزیت معاینه نکردند و به دیدن ام آر آی بسنده کردند

  • admin گفت:

   با سلام
   نحوه برخورد پزشک با بیمار بسیار مهمه که بعضی اوقات آداب درست ویزیت کردن بیمار از طرف پزشک رعایت نمیشه.
   اگر ضرری متوجه مادرتون شده بله جای شکایت هست.
   موفق باشید.

 11. محمد گفت:

  باسلام خانم دکتر مریم تراب پرهیز بعنوان متخصص ارولوژی در بیمارستان دی مراجعه کنندگان به ایشان را بدون معاینه و انجام آزمایشات ضروری اولیه در بیمارستان به صورت گروهی به همراه یکی از دستیارانشان برای انجام آزمایش مثانه به ساختمانی خارج از بیمارستان هدایت می کند و در آنجا بدون رعایت مسایل بهداشتی و با دریافت مبلغ زیادی از بیماران اقدام به انجام آزمایش می نماید. مرجع رسیدگی کننده چه سازمانی می باشد؟

  • admin گفت:

   سلام
   سامانه و مرکز رسیدگی به شکایات مردمی از حوزه پزشکی، این سامانه با شماره تلفن ۱۶۹۰ با همکاری سازمان نظام پزشکی راه اندازی شده است.

 12. فريبا عبدامين گفت:

  باسلام، من ٩ سال پیش عمل جراحى پلک انجام دادم وبعد چند روز ازپلک بالا نخ بخیه بیرون زد دوباره مجبور شدم عمل کنم. البته چون عمل خوب انجام نشده بود ٣ بار عمل کردم. همون موقع دکترم به من گفتن که حاضرن پول عمل رو برگردونن ولى من دلم نیامد بگیرم. الان پلکم به قدرى جاى بخیه هاش بد شده وهمینطور گوشه ى چشمم . به همون دکتر مراجعه کردم براى اصلاح ولى گفتن نمیتونن کارى انجام بدن ، ومن تقاضاى پول لیزرو غیره براى درمانم کردم ولى به من گفتن برم شکایت کنم پاسخگوهستن. لطفا” راهنمایى کنید.

  • admin گفت:

   سلام
   سامانه و مرکز رسیدگی به شکایات مردمی از حوزه پزشکی، این سامانه با شماره تلفن ۱۶۹۰ با همکاری سازمان نظام پزشکی راه اندازی شده است.

 13. رضا صبورى گفت:

  با سلام، ایا پزشکى میتونه همزمان در دو کشور مطب داشته باشه؟ یعنى هم در ایران و هم در کشور دیگرى؟ به صورتى که چند هفته در ایران طبابت کنن و چند هفته در کشور دیگه؟ و ایا پزشکى میتونه بدون داشتن مجوز مطب داشته باشن؟ و سوال دیگه اینکه در حال حاضر اگر پزشکى بابت ویزیت ٨۵٠٠٠ تومان از بیمارشون دریافت کنن ایا مشکلى نداره؟ ممنون

 14. احمد گفت:

  سلام بنده قلب خود رو یک بار عمل کردم وشرایط معافیت پزشکى را دارم ولى به دلیل اینکه پول کافى ندارم به پزشک مورد نظر بدهم باید به خدمت وظیفه عمومى بروم و رفتن به خدمت میتواند باعث ایست قلبى شود لذا درخواست دارم مرا یارى فرمایید که از کجا باید این رأى را تغییر دهم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

 

 طراحی و پشتیبانی: فناوری اطلاعات رسا